https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

10 października, 2022 Jakie są rodzaje zapraw budowlanych, czym się różnią i jakie mają zastosowanie?

Zaprawy budowlane to produkty, które różnią się nie tylko parametrami, ale przede wszystkim zastosowaniem. Jakie są ich rodzaje? Jakie zastosowanie mają konkretne zaprawy budowlane? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest zaprawa budowlana?

Zaprawa budowlana to produkt, który posiada doskonałe właściwości spajające konkretne materiały budowlane. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu chemia budowlana zapewnia również izolację cieplną oraz akustyczną. W efekcie zaprawa budowlana to szerokie pojęcie, które obejmuje nie tylko zaprawy murarskie, ale również masy, które są wykorzystywane do tynkowania i szpachlowania ścian, czy wykonywania posadzek. Czym charakteryzują się zaprawy budowlane? Ich parametry w zależności od rodzaju i przeznaczenia mogą znacznie się różnić. W związku z tym bardzo ważny jest właściwy wybór zaprawy budowlanej, a także jej stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta.

Rodzaje zapraw budowlanych

Jakie są rodzaje zapraw budowlanych?

Zaprawy budowlane to produkty, które można klasyfikować zarówno pod względem zastosowania, jak i składu. W pierwszym przypadku wyróżnić można między innymi zaprawy murarskie, tynkarskie, czy betoniarskie. Zaprawy murarskie to chemia budowlana, która posiada doskonałe właściwości spajające, a także wytrzymałościowe. Co więcej, można wśród nich znaleźć nie tylko uniwersalne zaprawy murarskie, ale również dedykowane do konkretnych zastosowań. Przykładem może być beton komórkowy, w przypadku którego optymalnie sprawdza się zaprawa do cienkich spoin. Gazobeton murowany na zaprawę do cienkich spoin sprawdza się zarówno w przypadku wznoszenia ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W przypadku zapraw tynkarskich wyróżnić należy produkty dedykowane do nakładania ręcznego oraz maszynowego. Tego typu zaprawy można aplikować na różnego rodzaju podłoże, w tym m.in. cegły, pustki, bloczki, czy surowy beton. Trzecim typem są zaprawy betoniarskie, wśród których najpopularniejszy jest beton b20. Jest to beton, którego parametry pozwalają na zastosowanie do wykonywania posadzek, czy różnego rodzaju prac naprawczych.

Jak już wspomniano zaprawy budowlane można klasyfikować również pod względem ich składu. W tym przypadku wyróżnia się zaprawy:

cementowe, które są przygotowywane z piasku, cementu oraz wody. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wykonywania fundamentów, ścian konstrukcyjnych, czy podłóg;

wapienne, które powstają z wapna oraz wody i piasku. Przy ich wykorzystaniu wykonuje się zazwyczaj tynki wewnętrzne;

cementowo – wapienne, które stanowią połączenie zaprawy cementowej oraz wapiennej. Są to obecnie najczęściej stosowane zaprawy w budownictwie, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz krótkim czasem wiązania;

gipsowe oraz gipsowo – wapienne, które sprawdzają się m.in. przy wznoszeniu ścian wewnętrznych. Nie zaleca się natomiast ich wykorzystania w miejscach narażonych na dużą wilgotność;

gliniane oraz gliniano – wapienne, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością termiczną, w związku z czym wykorzystywane są przede wszystkim do murowania pieców.

O czym pamiętać przy stosowaniu konkretnej zaprawy budowlanej?

Decydując się na użycie konkretnej zaprawy budowlanej warto pamiętać nie tylko o jej odpowiednim doborze do zastosowania, ale również prawidłowym przygotowaniu. Konieczne jest zatem przestrzeganie zaleceń, które określił producent chemii budowlanej. Równie istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, co gwarantuje, że zaprawa odpowiednio „zwiąże”. Czas, w którym to nastąpi może różnić się w zależności od wybranej zaprawy budowlanej, jednak warto podkreślić, że dopiero pełne związanie zaprawy sprawia, że uzyskuje ona pełnię swoich właściwości. Przy stosowaniu zaprawy należy pamiętać również o okresie, w którym należy wykorzystać rozrobioną zaprawę. Wynika to nie tylko z tego, że po jego upływie aplikacja zaprawy może być znacznie trudniejsza, ale również tego, że może ona stracić swoje właściwości. Podsumowując należy stwierdzić, że w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów zapraw budowlanych, które należy dobrać odpowiednio do zastosowania. Właściwy wybór przekłada się nie tylko na łatwość aplikacji, ale również uzyskaną jakość.

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!