https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

2 czerwca, 2022 Oznaczenia klejów do płytek – jak szybko je rozszyfrować?

Osoby planujące remont, którego częścią jest wymiana lub ułożenie nowych płytek, muszą zmierzyć się z wyborem odpowiedniego kleju. By ułatwić to zadanie, jako producenci chemii budowalnej umieszczamy na opakowaniach specjalne oznaczenia, które określają rodzaj danego kleju. Jak zatem je rozczytać i który klej do płytek wybrać?

Rodzaje klejów i ich oznaczenia

Oznaczenia klejów do płytek są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim klient jest w stanie wybrać odpowiedni rodzaj. Skład poszczególnych klejów do płytek jest przygotowany z myślą o różnych typach podłoży, dzięki czemu każda osoba remontująca znajdzie typ odpowiedni do wybranych płytek. To jednak wymaga znajomości oznaczeń, które znajdują się na opakowaniach klejów.

Kleje do płytek na bazie cementu

Ten rodzaj kleju oznaczany jest literą C, co łatwo skojarzyć jest z cementem, który jest jego bazą. Są to kleje najczęściej wykorzystywane do układania płytek ceramicznych, zatem warto dokładnie znać ich oznaczenia. Wskazują one na parametry, którymi należy się kierować szukając odpowiedniej zaprawy klejącej. Zgodnie z normą PN-EN 12 004 każdy klej do płytek poddawany jest badaniom, które następnie pozwalają dobrać odpowiednie oznaczenie.

  • C1 – W przypadku, gdy wytrzymałość na zrywanie osiągnie wartość 0,5 N/mm² na próbce składowanej w różnych miejscach (w cieple, w wodzie, w suchym miejscu czy naprzemiennie rozmrażane i zamrażane). Taka wytrzymałość oznacza, że minimalne wymagania, które postawiono klejowi cienkowarstwowemu zostały spełnione.
  • C2 – W przypadku, gdy przyczepność wynosi minimum 1 N/mm², a zaprawa może być stosowana na różnym podłożu, w tym w trudnych warunkach (podłoża o małej nasiąkliwości, stare okładziny ceramiczne, płyty OSB)

zaprawa tynkarska śląskie, chemia budowlana dolnośląskie, gładź szpachlowa małopolska, szpachla śląsk

Kleje dyspersyjne

Co to są kleje dyspersyjne?

Na ich opakowaniach umieszcza się literę D, co pozwala łatwo rozpoznać, że jest to klej dyspersyjny. Klejem dyspersyjnym nazywa się mieszaninę spoiw organicznych w postaci wodnej dyspersji polimerowej dodatków organicznych oraz wypełniaczy mineralnych. Dzięki wysokiej elastyczności są one stosowane szczególnie na odkształcalne podłoża. Oprócz tego występują one w postaci gotowej do użycia. Są stosowane w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi do klejenia tektury, papieru, drewna czy ceramiki.

Wśród najpopularniejszych rodzajów kleju dyspersyjnego wyróżnia się zaprawę typu PVA i VAE. Pierwszy z nich, nazywany też klejem wikolowym, jest produktem gotowym do użycia. Ma postać gęstej, mlecznobiałej cieczy o ledwie wyczuwalnym zapachu. Drugi wykazuje lepsze przyleganie do gładkich powierzchni takich, jak: laminaty z tworzyw sztucznych, winyl, a także metale, szkło czy aluminium. Kleje dyspersyjne typu VAE po wyschnięciu tworzą elastyczną folię klejącą i są bardziej wodoodporne. 

Kleje żywiczne

Co to są kleje żywiczne?

Ten typ kleju oznacza się literą R, co nie jest tak łatwe do zapamiętania jak dwa poprzednie. Można jednak zwrócić uwagę, że jeśli na opakowaniu nie ma C jak cementowy ani D jak dyspersyjny, to musi chodzić o klej żywiczny. Znane są z tego, że są wodoszczelne i wyróżnia je dobra przyczepność. Najczęściej stosuje się je na podłoża narażone na działanie wody lub środków chemicznych. Dostępne są w dwóch rodzajach – jedno i wieloskładnikowym.

Inne oznaczenia klejów

Określenie innych parametrów niż wytrzymałość na zrywanie wymagało wprowadzenia innych oznaczeń:

  • E – Ta zaprawa charakteryzuje się wydłużonym czasie otwartym. Po czasie dłuższym niż pół godziny klej do płytek uzyskuje przyczepność większą lub równą 0,5 N/mm². Dzięki wydłużonemu czasowi otwartemu wykonawca może położyć klej na większej powierzchni i układać płytki nawet po upływie 30 minut. 
  • T – Tym symbolem oznacza się klej tiksotropowy, czyli o zmniejszonym spływie. Ma większą stabilność, dzięki czemu płytki się nie osuwają. Jest więc szczególnie popularny do układania płytek na ścianach. 
  • F – Klej tego typu uzyskuje przyczepność większą lub równą 0,5 N/mm² po czasie nie krótszym niż doba. Ta litera oznacza więc zaprawy szybkowiążące.
  • S1 – Klej odkształcalny, który jest szczególnie przydatny na tarasy i balkony (przedział odkształcenia 2,5-5 mm)
  • S2 – Klej wysoce odkształcalny, którego odkształcenie wynosi więcej niż 5 mm

Kleje do płytek – oferta KLEIB

Skończenie każdego remontu, który obejmuje położenie płytek, wymagać będzie zastosowania kleju. Każdy chce, by użyta zaprawa była możliwie jak najwyższej jakości. Jako producent chemii budowlanej oferujemy wiele rodzajów zapraw, począwszy od kleju typu C1, przez kleje C1TE, aż do C2ES1. Dodatkowo nasze kleje posiadają specjalne oznaczenia, które pomagają dopasować klej do typu płytek, dzięki czemu każdy klient znajdzie zaprawę odpowiednią do swoich potrzeb.

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!