https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

wrzesień 9, 2022 Murowanie ścian z betonu komórkowego – jak nakładać zaprawę?

Beton komórkowy to z całą pewnością jeden z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Czym się charakteryzuje? Jak wygląda murowanie ścian z betonu komórkowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym charakteryzuje się beton komórkowy?

Beton komórkowy, który jest znany również jako gazobeton, jest jak wspomniano we wstępie jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Wynika to z faktu, że jest on stosowany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Najczęściej z betonu komórkowego wytwarzane są bloczki, które wykorzystuje się do wznoszenia ścian nośnych, konstrukcyjnych, czy działowych. Poza tym z gazobetonu powstają także nadproża, czy różnego rodzaju zabudowy, które można wykonać dzięki temu, że jest on dostępny w różnych kształtach i rozmiarach. W efekcie beton komórkowy jest bardzo uniwersalnym materiałem, co w połączeniu z atrakcyjną ceną przekłada się na jego powszechność.

W jaki sposób powstaje beton komórkowy?

Otóż, technologii w tym przypadku jest kilka, a różnią się one głównie sposobem napowietrzania. Najczęściej przeprowadza się w tym celu reakcję chemiczną, w trakcie której do plastycznej mieszanki cementowej wprowadzany jest gaz. Powietrze w tym przypadku stanowi od 60 do nawet 85% mieszanki, co powoduje, że beton komórkowy jest niezwykle lekki. Dzięki temu nie obciąża zbytnio tworzonych konstrukcji, co przekłada się na ogromne możliwości jego stosowania.

Zalety betonu komórkowego

Warto mieć świadomość tego, że zalety betonu komórkowego nie ograniczają się jedynie do wspomnianej już w poprzednim artykule lekkości, czy atrakcyjnej ceny. Należy bowiem podkreślić, że zaletą betonu komórkowego jest również dobra termoizolacyjność, co pozwala wykonywać z niego ściany jednowarstwowe. Wartość współczynnika przenikalności ciepła jest w tym przypadku uzależniona od gęstości wyrobów z gazobetonu. Istotny jest również fakt, że beton komórkowy jest materiałem niepalnym. Co więcej, nie wydziela on również szkodliwych substancji, a także chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia. Co jeszcze należy do zalet betonu komórkowego? Przede wszystkim:

– łatwość obróbki, a co za tym idzie wygodę w użyciu;

– dobrą paroprzepuszczalność oraz wysoką mrozoodporność;

– szybkość wznoszenia ścian, ze względu na duże wymiary bloczków (z reguły 24x25x60cm) oraz możliwość zastosowania zaprawy do cienkich spoin.

Zaprawy do betonu komórkowego

Jak wspomniano w poprzednim akapicie, wznoszenie ścian z betonu komórkowego jest bardzo szybkie i proste, co wynika z możliwości zastosowania zaprawy do cienkich spoin. Warto jednak mieć świadomość, że jako zaprawa do betonu komórkowego sprawdzi się tak naprawdę każda zaprawa murarska. Równie dobrze może to być więc nie tylko tradycyjna zaprawa cementowa urobiona ręcznie lub w betoniarce, ale także zaprawa klejąca wzmocniona włóknami, czy obrzutka pod tynki tradycyjne. Co zatem przemawia za użyciem zaprawy do cienkich spoin? Poza wygodą w stosowaniu warto zwrócić uwagę również na aspekt ekonomiczny, ponieważ spoina w tym przypadku może mieć od 1 do 5 mm grubości. Co więcej, tego typu zaprawy charakteryzuje wysoka wytrzymałość, doskonała przyczepność, a także elastyczność. Warto również podkreślić  fakt, że zaprawy do cienkich spoin są mrozoodporne, a co za tym idzie, mogą być stosowane zarówno do wznoszenia ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

zaprawa murarska łódzkie, chemia budowlana dolnośląskie, farba elewacyjna małopolskie, zaprawa murarska polska

Murowanie ścian z betonu komórkowego – w jaki sposób aplikować zaprawę?

Murowanie ścian z betonu komórkowego nie jest specjalnie trudne, jednak warto w tym przypadku przestrzegać kilku ważnych zasad. Otóż, bardzo istotne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, co oznacza, że powierzchnię łączonych elementów należy oczyścić z pyłu oraz ukruszonych fragmentów. Jest to bardzo ważne ponieważ wpływa na przyczepność zaprawy. Równie istotne jest jej prawidłowe przygotowanie, co należy zrobić dokładanie w taki sposób, jak zaleca dany producent chemii budowlanej. Ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiednich proporcji, czyli stosunku suchej mieszanki oraz wody. Następnie należy dokładnie wymieszać oba składniki, co pozwala uzyskać jednolitą konsystencję. Przygotowana w ten sposób zaprawa jest gotowa do użyciu już po około 5 minutach oraz ponownym wymieszaniu. Swoje właściwości zachowuje przez około 3 godziny, co wskazuje, że tym czasie należy ją w całości wykorzystać.

Jak wygląda murowanie na cienką spoinę? Otóż podstawowym narzędziem jest w tym przypadku ząbkowana paca, która umożliwia równomierne rozprowadzanie zaprawy. Należy ją aplikować na poziomie płaszczyzny elementów murowych, tworząc spoinę o grubości od 1 do 5 mm. Jeśli to możliwe, zaprawę należy nakładać także na pionowe warstwy styku, a każdy kolejny element należy odpowiednio docisnąć oraz dobić gumowym młotkiem, co pozwoli uzyskać właściwe położenie. Zużycie zaprawy uzależnione jest od grubości tworzonej spoiny, w związku z czym należy dążyć do jej równomiernego aplikowania, co zdecydowanie ułatwia użycie ząbkowanej pacy.

Błędy przy murowaniu ścian z betonu komórkowego

Opisane w poprzednim akapicie zasady murowania ścian przy wykorzystaniu zaprawy do cienkich spoin pokazują, że murowanie z betonu komórkowego jest naprawdę proste. Warto jednak zdawać sobie sprawę z błędów, które często popełniają niedoświadczone osoby. Najpopularniejszym jest niewłaściwe przygotowanie zaprawy, co powoduje, że tego typu chemia budowlana traci swoje parametry. Istotnym błędem jest również wykonywanie zbyt cienkich (rzadziej) lub zbyt grubych spoin, co powoduje, że łączenie elementów nie będzie trwałe. Równie częstym błędem jest stosowanie zaprawy, która została przygotowana znacznie wcześniej i mieszanie jej ze świeżą. W efekcie trudno uzyskać jednorodną konsystencję zaprawy, co jest gwarancją utrzymania jej właściwości.

Podsumowując należy stwierdzić, że murowanie ścian z betonu komórkowego nie powinno sprawiać większego problemu. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach oraz użyć właściwej zaprawy do cienkich spoin.

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!