https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

sierpień 18, 2021 Kolory tynku mozaikowego – stwórz swój kolor w generatorze KLEIB!

Już od lat tynk mozaikowy cieszy się dużym powodzeniem. Dzięki niemu można tworzyć różnorodne struktury, które zachwycają pod względem estetyki i wytrzymałości. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, gdzie można stosować taki tynk, jak go nakładać, a także jak komponować z innymi materiałami na elewacji. Już teraz zdradzimy, że w doborze idealnego koloru pomoże generator KLEIB.

Gdzie można stosować tynk mozaikowy?

Bez wątpienia tynk mozaikowy najczęściej stosowany jest na powierzchni elewacji budynku. Ze względu na wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne polecany jest do stosowania na cokół budynku. Taki element niewątpliwie urozmaica tradycyjnie otynkowaną elewację, na którą została nałożona wybrana farba elewacyjna. Można stworzyć w ten sposób zróżnicowaną strukturę, bo tynk mineralny w połączeniu z farbą tworzy bardziej gładką, a mozaika nieco bardziej chropowatą powierzchnię — ze względu na obecność dużej ilości kruszywa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować tynk mozaikowy także na filarach, czy też fasadzie domu. Świetnie sprawdza się jako ozdoba ogrodzenia. Można go stosować także wewnątrz budynku. Nałożenie tynku mozaikowego na część ściany znacząco urozmaica aranżację danego pomieszczenia. Ze względu na trwałość i łatwość czyszczenia doskonale sprawdza się także w budynkach użyteczności publicznej, w korytarzach czy na klatkach schodowych.

Jak należy przygotować podłoże pod tynk mozaikowy?

Jak przygotować podłoże pod tynk mozaikowy?

Choć tynk mozaikowy jest odporny na działanie promieniowania UV, czynniki mikrobiologiczne, czy wilgoć, to jednak dla trwałości i w celu zapobiegnięcia pojawianiu się na powierzchni wykwitów pleśni czy grzybów, istotne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża. Tutaj polecany jest grunt, najlepiej tego samego producenta, który zapewni dobrą ochronę i jednocześnie lepszą przyczepność tynku mozaikowego. Jednak poza wyrównaniem i zagruntowaniem powierzchni, ważne jest zastosowanie także podkładu pod tynk mozaikowy. Dzięki temu tynk zamiennie nazywany wyprawą tynkarską zyskuje jeszcze większą trwałość.

Należy pamiętać, że kolor podkładu powinien być dobrany do najjaśniejszego kruszywa. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku ciemnych tynków mozaikowych. W ten sposób można uzyskać pożądane kolory tynku mozaikowego. Kompozycję kruszyw stworzysz dzięki generatorowi kolorów i od razu zobaczysz, jak będzie się prezentować. Co ważne, dobrać możemy tyle barw, ile się chce, istotne znaczenie ma jedynie fakt, by procentowa suma zawartości wszystkich kruszyw w mieszance zawsze wynosiła 100%. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na gotową mozaikę z wzornika. Podłoże pod tynk mozaikowy musi być wyrównane, stabilne i suche.

chemia budowlana, farba elewacyjna, zaprawa tynkarska, tynk elewacyjny

Jak prawidłowo nakładać tynk mozaikowy?

Jak nakładać tynk mozaikowy na ścianę zewnętrzną?

Przed nałożeniem tynku mozaikowego należy przygotować powierzchnię, a także wymieszać tynk przy użyciu wiertarki wolnoobrotowej. Należy przy tym uważać, by nie doszło do spienienia zaprawy. Jeśli masa tynkarska jest zbyt gęsta, można do niej dodać odrobinę wody, ale nie więcej niż 100-200 g. Tynk nakładany jest przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej. Warstwa nie powinna być grubsza niż średnica kruszywa. Należy też pamiętać o warunkach, w jakich można wykonywać tę pracę. Wilgotność nie powinna być zbyt duża, a mury przy nakładaniu tynku mozaikowego nie mogą być wilgotne. Optymalna temperatura przy tynkowaniu to od 5 do 25 stopni Celsjusza. Należy przy tym pamiętać, że czas wysychania wynosi od 12 do 48 godzin. Tynk mozaikowy można nakładać bezpośrednio na tynki cementowe, a także tynki cementowo-wapienne, zbrojone systemy ocieplenia, beton oraz płyty gipsowo-kartonowe.

Aranżacje elewacji z tynkiem mozaikowym — ciekawe pomysły

Tynk mozaikowy  można zastosować na cokole także w przypadku wykończenia innego niż tynk na pozostałej części elewacji. Może dobrze skomponować się z deskami elewacyjnymi czy też wielkoformatowymi płytami ceramicznym, czyli spiekami kwarcowymi. Ponadto będzie dobrze się prezentować w typowo industrialnej aranżacji. Stworzy nietuzinkowe połączenie np. z betonem architektonicznym, warto w takiej sytuacji połączyć szare i białe kruszywa w odpowiedniej proporcji. Często stosuje się połączenie kamiennej podmurówki i drewna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przy zastosowaniu kamienia elewacyjnego na ścianach, cokół wykończyć odpowiednio dobranym tynkiem mozaikowym. Takie połączenie świetnie będzie się prezentować w przypadku elewacji w stylu greckim. Tynk mozaikowy z biało-niebieskim kruszywem wystarczy połączyć z wapieniem lub piaskowcem przeznaczonym na elewację.

Tynk mozaikowy daje nieskończenie wiele możliwości. Warto zatem zdecydować się na materiał, który jest trwały, odporny na czynniki zewnętrzne i niezawodny.

Przejdź do generatora mozaiki KLEIB

Zobacz wzornik tynków mozaikowych KLEIB

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!