https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

10 maja, 2021 Klej do płytek na taras, czyli o klejach mrozoodpornych

Płytki na tarasie to uniwersalne rozwiązanie, które nigdy nie wyjdzie z mody. Oczywiście zmieniają się ich rodzaje i wzory, ale nie zmienia się jedno – konieczność użycia dobrej jakości kleju mrozoodpornego. W tym przypadku na kleju nie można oszczędzać, ponieważ taras to miejsce narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, na które musi być odporny klej do płytek. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

 

Czym kierować się przy wyborze kleju do płytek?

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które sprawdzą się w zależności od rodzaju płytek i miejsca ich ułożenia. Najważniejszym aspektem przy wyborze kleju do płytek jest to, czy będzie on stosowany wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczeń. W tym drugim przypadku produkt powinien być wodoodporny i mrozoodporny, co sprawi, że będzie odporny na ekstremalne warunki atmosferyczne. Wbrew pozorom występują one często, ponieważ różnice temperatur o każdej porze roku w ciągu dnia i nocy mogą sięgnąć nawet kilkunastu stopni.

Istotna jest również kwestia konkretnego miejsca, w którym będą układane płytki (podłoga, czy ściana), rodzaju podłoża oraz wielkości samych płytek. Do tych największych zalecany jest klej elastyczny, który zapewnia lepszą przyczepność.

Jaki klej do płytek na taras?

Jak już wspomnieliśmy  w poprzednim akapicie klej do płytek układanych na zewnątrz musi być mrozoodporny. W naszej ofercie znajduje się kilka produktów, które posiadają tego typu właściwości, w związku z czym możne je zastosować na tarasie, czy balkonie. Różnią się one jednak innymi parametrami, które decydują o konkretnym zastosowaniu.

Podstawowy produkt, który śmiało można stosować na zewnątrz to Kleib C9,5. Jest to klej cementowy przeznaczony do każdego rodzaju płytek ceramicznych i gresowych. Nadaje się on do klejenia płytek o maksymalnych wymiarach 33x33cm.

W sytuacji, gdy część płytek tarasowych będzie ułożona również na ścianie zaleca się zastosowanie kleju Kleib C10, który jest dedykowany do glazury, terakoty i gresu. W tym przypadku maksymalne wymiary płytek również nie powinny przekraczać 33x33cm. Stosowanie na ścianie jest możliwe dzięki właściwościom, takim jak zmniejszony spływ i wydłużony czas otwarty.

Do przyklejenia płytek tarasowych o większym rozmiarze zalecany jest Kleib C10,5, który sprawdzi się również w przypadku okładzin z kamienia. Jest to klej elastyczny, w związku z czym sprawdzi się przy układaniu płytek o maksymalnych wymiarach 60x60cm. Zmniejszony spływ i wydłużony czas otwarty umożliwia stosowanie zarówno na ścianach, jak i podłodze. Można go również użyć na starych płytkach.

W przypadku płytek wielkoformatowych warto zastosować Kleib C11, który jest klejem cementowym, przeznaczonym do przyklejania wszystkich rodzajów ściennych i podłogowych płytek ceramicznych i gresowych, płytek cementowych i lastrykowych oraz elementów okładzinowych z nienasiąkliwego kamienia naturalnego. Dzięki zwiększonej przyczepności doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Polecany jest szczególnie na powierzchnie mocno obciążone oraz wszelkiego rodzaju tarasy, balkony i elewacje.

W ostatnich latach zapanowała moda na układanie na tarasach okładzin z nienasiąkliwego kamienia naturalnego. Do tego celu zalecany jest Kleib C12. Jest to klej dedykowany do przyklejania tego typu kamiennych płytek, którego zastosowanie minimalizuje ryzyko przebarwień. Oczywiście sprawdzi się również w przypadku wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych i gresowych. Zwiększona przyczepność i oraz wydłużony czas otwarty sprawia, że przyklejanie płytek jest przyjemnością, niezależnie od tego, czy odbywa się na ścianie, czy podłodze.

Produktem, który wyróżnia się na tle pozostałych klejów mrozoodpornych jest Kleib C13, który powstał na bazie cementu i specjalnie modyfikowanych minerałów (w tym reaktywnych krzemionek). Dzięki temu umożliwia stosowanie rzadszej (rozlewnej) konsystencji kleju, która jest gwarancją pełnego wypełnienia przestrzeni pod płytkami oraz łatwość ich poziomowania. Produkt sprawdza się do wszystkich rodzajów płytek oraz okładzin z kamienia. Stosować go można na każdym rodzaju podłoża.

Kleje do płytek z naszego asortymentu doskonale sprawdzą się w każdych warunkach. Szczegółowe informacje na ich temat można znaleźć pod linkiem – https://www.kleib.pl/kategorie/kleje-do-plytek/. Poszukując odpowiedniego kleju do płytek skonsultuj się z naszymi doradcami handlowymi, którzy działają na obszarze całego kraju.

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!