https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

styczeń 10, 2020 Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?

kleje do płytek dolnośląskie, klej do płytek KLEIB, zaprawa klejąca do płytek, biały klej do płytek

Wybierając płytki jako wykończenie wnętrz zależy nam, aby były funkcjonalne. Klej do płytek, mimo, że nie jest widoczny, ma ogromny wpływ na wytrzymałość i trwałość podłogi czy ścian. Przeglądając ofertę chemii budowlanej różnych producentów, można dostać zawrotu głowy. Jak dobrać odpowiedni klej do płytek? Na co zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupu?

Klej do płytek – czym się kierować?

W ofercie sklepów budowlanych możemy znaleźć różne rodzaje klejów do płytek. Przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na jego właściwości. Inny rodzaj kleju sprawdzi się na podłogę, a inny na ścianę. Warunki atmosferyczne również mają wpływ na trwałość i wytrzymałość zaprawy klejącej.

Jak dobrać klej do płytek?

Przy doborze kleju do płytek należy wziąć pod uwagę:
– Rodzaj powierzchni, na której będą kładzione płytki, szczególne znaczenie ma rodzaj tynku.
– Miejsce gdzie będzie wykonany montaż – na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Istotne jest również, czy płytki będą montowane na podłodze czy na ścianie.
– Warunki na jakie zostaną wystawiane płytki, np.: działanie wysokich i niskich temperatur, wilgotność, itd.
– Rodzaj montowanych płytek.

Miejsce zastosowania kleju do płytek

Kleje do płytek mają różne właściwości. Montując płytki na zewnątrz warto wybrać te, które mają wysoką odporność na odkształcenia, są wodoodporny i mrozoodporny. Warunki atmosferyczne w ciągu dnia ulegają nagłym zmianom. Różnica temperatury w ciągu dnia może zmienić się nawet o kilkanaście stopni. Natomiast wykonując montaż wewnątrz, wystarczy wybrać wodoodporny klej do płytek.

Kładąc płytki na ścianie warto zdecydować się na klej o zmniejszonym spływie. Z pewnością ułatwi to pracę i zapewni estetyczny efekt końcowy. Wyróżnić też można kleje do płytek szybkoschnące, które wiążą w kilkanaście minut. Sprawdzą się do pomieszczeń, z których musimy korzystać pomimo prowadzonego remontu, takich jak np. przedpokój.

Jak dobrać klej do płytek według podłoża?

W zależności od tego, czy kładziemy płytki na tynki cementowe, płytach OSB czy kartonowo-gipsowych należy zastosować odpowiedni klej. Zapewni to odpowiednie wiązanie i trwałość wykonania na wiele lat.

Przy montażu płytek na tynkach gipsowych, cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych lub betonie ściennym sprawdzi się zwykły klej cementowy. Układając płytki na ścianach warto wybrać zaprawę klejącą o spowolnionym spływie. Sprawdzi się tu klej do płytek KLEiB C10.

Przy montażu płytek na tynkach gipsowych, cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych lub betonie ściennym sprawdzi się zwykły klej cementowy. Układając płytki na ścianach warto wybrać zaprawę klejącą o spowolnionym spływie. Sprawdzi się tu klej do płytek KLEiB C10.

Jaki klej do płytek przy montażu na płycie kartonowo-gipsowej?

Czym przykleić płytki do płyty gipsowej?

W tym przypadku warto zdecydować się na zwykły klej cementowy, normalnie wiążący lub o podwyższonych parametrach. Przed rozpoczęciem montażu płytek należy użyć warstwę emulsji gruntującej. Klej do płytek KLEiB C9 sprawdzi się do montażu wewnątrz.  Klej do płytek KLEiB C9,5 jest mrozoodporny, dlatego można zastosować go do klejenia na zewnątrz. Dodatkowo jest to zaprawa klejąca o zmniejszonym spływie, dzięki czemu sprawdzi się do klejenia na ścianach.

Dobór kleju do płytek przy montażu na płycie OSB

Jakim klejem przykleić płytki do płyty OSB?

W takiej sytuacji wybierz klej do płytek o zwiększonej przyczepności, może to być zaprawa klejąca dyspersyjna lub cementowa. Wodoodporny i mrozoodporny klej do płytek KLEiB C10,5 sprawdzi się do montażu wewnątrz i na zewnątrz.

Jaki klej do płytek sprawdzi się przy montażu na starej glazurze?

Podobnie jak w przypadku płyt OSB, należy zdecydować się na klej do płytek o zwiększonej przyczepności. Sprawdzi się tutaj żelowa zaprawa klejąca KLEiB C13, klej cementowy C10,5 i C11.

Wybór kleju do płytek wielkoformatowych

Do klejenia płytek wielkoformatowych warto wybrać klej do płytek KLEiB C13, który jest wysokoelastyczny i ma wydłużony czas wiązania. Dzięki takim właściwościom pozwala na przygotowanie większej powierzchni, która będzie skutecznie wiązać podłoże nawet po 30 minutach po jej przygotowaniu. Klej do płytek wielkoformatowych C11 cechuje się jeszcze większą elastycznością niż C13.

Jeżeli masz wątpliwości jaka zaprawa klejąca sprawdzi się w twoim przypadku, warto skonsultować konkretny przypadek u doradcy handlowego lub producenta.

Zobacz pełną listę klejów do płytek KLEiB.

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!