https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

kwiecień 6, 2022 Ile kleju do płytek kupić? Wypróbuj darmowy kalkulator zużycia

Poprawny dobór zaprawy klejącej jest warunkiem sine qua non trwałości zamocowania ceramiki budowlanej. Stąd starania producentów uznanych marek o dostosowanie oferty do jak najszerszej gamy zastosowań, biorąc pod uwagę rodzaje podłoży, miejsca klejenia, a także rodzaju płytek.
Jakie kleje do płytek wybrać? Czym kierować się przy wyborze i na co zwrócić uwagę? Jaka ilość kleju będzie niezbędna? Podpowiadamy.

Kleje do płytek KLEIB – typy, klasy, symbolika

Dobór zaprawy klejącej wymaga pewnej wiedzy, która ma w przyszłości zapobiec odpadaniu płytek, ich pękaniu, a nawet przebarwieniom. Stąd niezwykle ważne jest, by kleje do płytek nabywać u dostawców legitymujących się współpracą z najlepszymi producentami na rynku.

Przed zakupem kleju do płytek należy znać:

  • Rodzaj powierzchni poddawanej obróbce;
  • Metody ogrzewania pomieszczeń (ogrzewanie podłogowe);
  • Miejsce montażu (wewnątrz lub na zewnątrz);
  • Wpływ czynników zewnętrznych (wilgoć, wahania temperatur, obciążenia);
  • Właściwości alergiczne;
  • Wymiary i waga płytek;
  • Wymaganą elastyczność kleju mająca wpływ na amortyzację drgań.

Kleje, podobnie jak i cała chemia budowlana cechują się parametrami, których opisy powinny znajdować się w specyfikacji produktu, czy to w załączonej ulotce, czy też bezpośrednio na opakowaniu.

Kleje do płytek, symbole:

  • C – dla klejów cementowy;
  • D – dla klejów dyspersyjny;
  • R – dla klejów na bazie żywic reaktywnych.

C – dla klejów cementowy

Bazą dla tego typu produktów jest cement. W następnej kolejności są polimery, wypełniacze mineralne oraz środki modyfikujące. Przykładem jest niezwykle skuteczny i wszechstronny klej do płytek ceramicznych, typ C1 przeznaczony do zastosowania wewnętrznego.

D – dla klejów dyspersyjny

Jest to mieszanka spoiw organicznych. Klej występuje pod postacią wodnej dyspersji (stan rozproszenia substancji w roztworze koloidalnym) polimerowej dodatków organicznych oraz wypełniaczy mineralnych. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie wysokiej elastyczności niezbędnej przy klejeniu ceramiki na podłożach podlegających odkształceniom.

R – dla klejów na bazie żywic reaktywnych

Są to preparaty epoksydowe i poliuretanowe, cechujące się wodoszczelnością i dobrą przyczepnością. Skuteczne w miejscach narażonych na działanie wody i środków chemicznych. W gospodarstwach domowych zalecane do wykorzystania w łazienkach i kuchniach.

zaprawa tynkarska śląskie, chemia budowlana dolnośląskie, gładź szpachlowa małopolska, szpachla śląsk
Jakie są klasy klejów do płytek?

1- Klej do płytek zwykły i normalnie wiążący;
2- Klej o podwyższonych parametrach;
F – Zaprawa klejąca szybkowiążąca;
T – Klej o zmniejszonym spływie;
E- Zaprawa klejąca do płytek o wydłużonym czasie otwartym;
S1 – Klej odkształcalny;
S2 – Klej wysoko odkształcalny.

Wśród wyrobów KLEIB znajdują się kleje wodoodporne i mrozoodporne, pozwalające na montaż ceramiki budowlanej wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

W kontekście oznakowań dotyczących wyrobów KLEIB warto zwrócić uwagę na następujące oznaczenia:

Przykładem zaprawy klejącej oznaczonej symbolem C13 jest wysokoelastyczny klej żelowy do płytek stworzony na bazie cementu i modyfikowanych minerałów. Klej zalecany jest na powierzchnie zewnętrzne z uwagi na możliwość zastosowania rozlewnej konsystencji.

Jaką ilość kleju do płytek należy kupić?

Ile kleju do płytek należy kupić?

Pytanie o tyle istotne, że zakupy na zapas mijają się z celem. Zużycie kleju do płytek ma istotny wpływ na koszt całej inwestycji. W trosce o budżet inwestorów udostępniony został kalkulator zużycia, dzięki któremu precyzyjnie da się określić masę materiałów niezbędnych do wykonania zadania.

Wystarczy wybrać markę, kategorię oraz produkt, a następnie podać wielkość powierzchni poddawanej obróbce.
Dodatkowo kalkulator zużycia zawarty jest w każdej karcie produktu KLEIB, gdzie wynik dla danego wyrobu otrzymuje się po wpisaniu powierzchni pokrycia. System przeliczy wynik w kg na liczbę sztuk danego opakowania, np. worek 10 kg lub 25 kg.

W efekcie uzyskuje się dane szacunkowe, uśrednione na podstawie wcześniej dokonanych pomiarów.

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!