https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

6 kwietnia, 2022 Ile kleju do płytek kupić? Wypróbuj darmowy kalkulator zużycia

Poprawny dobór zaprawy klejącej jest warunkiem sine qua non trwałości zamocowania ceramiki budowlanej. Stąd starania producentów uznanych marek o dostosowanie oferty do jak najszerszej gamy zastosowań, biorąc pod uwagę rodzaje podłoży, miejsca klejenia, a także rodzaju płytek.
Jakie kleje do płytek wybrać? Czym kierować się przy wyborze i na co zwrócić uwagę? Jaka ilość kleju będzie niezbędna? Podpowiadamy.

Kleje do płytek KLEIB – typy, klasy, symbolika

Dobór zaprawy klejącej wymaga pewnej wiedzy, która ma w przyszłości zapobiec odpadaniu płytek, ich pękaniu, a nawet przebarwieniom. Stąd niezwykle ważne jest, by kleje do płytek nabywać u dostawców legitymujących się współpracą z najlepszymi producentami na rynku.

Przed zakupem kleju do płytek należy znać:

  • Rodzaj powierzchni poddawanej obróbce;
  • Metody ogrzewania pomieszczeń (ogrzewanie podłogowe);
  • Miejsce montażu (wewnątrz lub na zewnątrz);
  • Wpływ czynników zewnętrznych (wilgoć, wahania temperatur, obciążenia);
  • Właściwości alergiczne;
  • Wymiary i waga płytek;
  • Wymaganą elastyczność kleju mająca wpływ na amortyzację drgań.

Kleje, podobnie jak i cała chemia budowlana cechują się parametrami, których opisy powinny znajdować się w specyfikacji produktu, czy to w załączonej ulotce, czy też bezpośrednio na opakowaniu.

Kleje do płytek, symbole:

  • C – dla klejów cementowy;
  • D – dla klejów dyspersyjny;
  • R – dla klejów na bazie żywic reaktywnych.

C – dla klejów cementowy

Bazą dla tego typu produktów jest cement. W następnej kolejności są polimery, wypełniacze mineralne oraz środki modyfikujące. Przykładem jest niezwykle skuteczny i wszechstronny klej do płytek ceramicznych, typ C1 przeznaczony do zastosowania wewnętrznego.

D – dla klejów dyspersyjny

Jest to mieszanka spoiw organicznych. Klej występuje pod postacią wodnej dyspersji (stan rozproszenia substancji w roztworze koloidalnym) polimerowej dodatków organicznych oraz wypełniaczy mineralnych. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie wysokiej elastyczności niezbędnej przy klejeniu ceramiki na podłożach podlegających odkształceniom.

R – dla klejów na bazie żywic reaktywnych

Są to preparaty epoksydowe i poliuretanowe, cechujące się wodoszczelnością i dobrą przyczepnością. Skuteczne w miejscach narażonych na działanie wody i środków chemicznych. W gospodarstwach domowych zalecane do wykorzystania w łazienkach i kuchniach.

zaprawa tynkarska śląskie, chemia budowlana dolnośląskie, gładź szpachlowa małopolska, szpachla śląsk
Jakie są klasy klejów do płytek?

1- Klej do płytek zwykły i normalnie wiążący;
2- Klej o podwyższonych parametrach;
F – Zaprawa klejąca szybkowiążąca;
T – Klej o zmniejszonym spływie;
E- Zaprawa klejąca do płytek o wydłużonym czasie otwartym;
S1 – Klej odkształcalny;
S2 – Klej wysoko odkształcalny.

Wśród wyrobów KLEIB znajdują się kleje wodoodporne i mrozoodporne, pozwalające na montaż ceramiki budowlanej wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

W kontekście oznakowań dotyczących wyrobów KLEIB warto zwrócić uwagę na następujące oznaczenia:

Przykładem zaprawy klejącej oznaczonej symbolem C13 jest wysokoelastyczny klej żelowy do płytek stworzony na bazie cementu i modyfikowanych minerałów. Klej zalecany jest na powierzchnie zewnętrzne z uwagi na możliwość zastosowania rozlewnej konsystencji.

Jaką ilość kleju do płytek należy kupić?

Ile kleju do płytek należy kupić?

Pytanie o tyle istotne, że zakupy na zapas mijają się z celem. Zużycie kleju do płytek ma istotny wpływ na koszt całej inwestycji. W trosce o budżet inwestorów udostępniony został kalkulator zużycia, dzięki któremu precyzyjnie da się określić masę materiałów niezbędnych do wykonania zadania.

Wystarczy wybrać markę, kategorię oraz produkt, a następnie podać wielkość powierzchni poddawanej obróbce.
Dodatkowo kalkulator zużycia zawarty jest w każdej karcie produktu KLEIB, gdzie wynik dla danego wyrobu otrzymuje się po wpisaniu powierzchni pokrycia. System przeliczy wynik w kg na liczbę sztuk danego opakowania, np. worek 10 kg lub 25 kg.

W efekcie uzyskuje się dane szacunkowe, uśrednione na podstawie wcześniej dokonanych pomiarów.

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!