https://www.kleib.pl/wp-content/uploads/2021/07/youtube_social_squircle_red-1.png

9 grudnia, 2021 System ociepleń na styropianie – jak stosować produkty do ocieplenia od KLEIB?

Projekty domów energooszczędnych są coraz powszechniejsze i coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku budynków już eksploatowanych. Systemy ociepleń sprawiają, iż obiekty budowlane skutecznie przechodzą weryfikację energooszczędności, dzięki czemu zmienia się ich kwalifikacja, upoważniająca do objęcia ich programami współfinansującymi remonty i przebudowy. Czym są systemy ociepleń? Czy ich stosowanie jest praktyczne i opłacalne? Sprawdźmy.

Systemy ociepleń KLEIB, przeznaczenie

Styropian jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków produktem do ocieplenia domów. Osoby zainteresowane tą formą ocieplania ścian może zastanowić jedynie ogromny nakład pracy związany z instalacją płyt i późniejszym wykończeniem powierzchni ocieplanej.

System ociepleń na styropianie KLEIB stanowi komplet elementów składających się na całość instalacji. Z równym powodzeniem może być stosowany w budynkach mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych. Jego zaletą jest wszechstronność zastosowań oraz wyjątkowa trwałość i skuteczność.

Powierzchnie, na których można stosować system ociepleń KLEIB:

  • Nieotynkowane;
  • Wykonane z elementów murowych (cegły, bloczki, kamień);
  • Betonowe (wylewane na budowie lub w postaci płyt prefabrykowanych);
  • Pokryte powłokami malarskimi lub tynkami cienkowarstwowymi.

Należy dodać, iż system może być stosowany także do ocieplania stropów garaży podziemnych i piwnic oraz ścian dzielących pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych (klatki schodowe, zsypy śmieci, schowki na rowery). Celem stosowania systemu jest nadanie powierzchniom ściennym lub stropowym odpowiedniej izolacyjności cieplnej.

Systemy ociepleń KLEIB, metody zastosowania

Złożony system do izolacji cieplnej KLEIB został zaprojektowany w ten sposób, by dostarczyć wszystkich niezbędnych składników montażowych w jednej transzy. Ekipa budowlana po odebraniu systemu może natychmiast przystąpić do pracy, bez potrzeby angażowania się w dodatkowe zabiegi logistyczne celem zaopatrzenia.

Elementy składowe:

  • Zaprawa klejąca;
  • Płyty styropianowe;
  • Łączniki mechaniczne do płyt;
  • Siatka z włókna szklanego;
  • Narożniki ochronne z włókna szklanego;
  • Preparaty gruntujące;
  • Tynki i farby.

Powierzchnię ściany należy pokryć zaprawą klejącą będącą spoiwem dla płyt styropianowych. W celu zabezpieczenia powłoki przed oddziaływaniem wiatru oraz zniwelowania obciążeń termicznych występujących podczas okresowych zmian temperatury wykorzystuje się łączniki mechaniczne do płyt.

Kolejna warstwa zaprawy klejącej stabilizuje i łączy siatkę z włókna szklanego wzmocnioną dodatkowo narożnikami ochronnymi z tego samego materiału.

Trzecia warstwa zaprawy oraz preparat gruntujący stanowią podstawę pod tynk wraz z odpowiednio dobraną farbą.

System ociepleń na styropianie jest komponowany w zależności od wybranego wariantu. Z tych samych powodów powyższa lista może ulegać nieznacznym modyfikacjom. W zależności od preferencji oraz wymogów konstrukcyjnych inwestor może podjąć decyzję o zastosowaniu tynku mineralnego, akrylowego, silikonowego co determinuje wybór farby elewacyjnej.

chemia budowlana dolnośląskie, kleje do płytek małopolska, farby do ścian śląsk, elewacja domu Polska

System ociepleń na styropianie, uwagi techniczne i montażowe

Ocieplenia styropianowe można stosować także na powierzchniach poziomych oraz pochyłych. Ważne jest, by nie były one wystawione na działanie opadów atmosferycznych. Celem systemu KLEIB nie jest zapewnienie szczelności konstrukcji na przenikanie powietrza ani tym bardziej wody pochodzącej z opadów i roztopów.

Styropianowa powłoka zewnętrzna wraz z elementami uzupełniającymi nie jest też elementem nośnym. Jej struktura nie wzmacnia i nie poprawia wskaźnika stateczności ścian, na które jest nakładana, natomiast wpływa na wytrzymałość i trwałość elewacji poprzez izolację od negatywnych skutków oddziaływania czynników atmosferycznych.

System ociepleń na styropianie powinien być montowany w odpowiednich warunkach i po stosownym przygotowaniu podłoża.

Z uwagi na uwarunkowania technologiczne materiałów temperatura otoczenia w trakcie wykonywania prac montażowych nie powinna być niższa, aniżeli +5° C.

Nie należy też narażać świeżej instalacji na podmuchy wiatru, nasłonecznienie i opady atmosferyczne. Optymalne warunki pracy zapewnią siatki osłonowe zakrywające rusztowania.

Niezwykle ważne jest także wcześniejsze sprawdzenie stanu podłoża (ściany, stropu). Powierzchnia bazowa powinna być sucha, równa i czysta. Zanieczyszczenia z pewnością zakłócą procesy chemiczne zachodzące podczas wiązania zaprawy klejowej z podłożem. Istotą skuteczności systemu ociepleń na styropianie jest jego idealne przyleganie do gładzi ściennej, które zapewnia między innymi jednolita struktura materiałowa podłoża. Wszelkie uzupełnienia w postaci np. płyt izolacyjnych nie powinny być stosowane.

W przypadku podłoża pylącego, osypującego się i nadmiernie nasiąkliwego warto zastosować preparat gruntujący KLEIB G2.

Gotowe systemy ociepleń na styropianie znakomicie ułatwiają prace montażowe dzięki swojej komplementarnej strukturze. Ekipy robocze mogą przystąpić do wykonywania zadań natychmiast, a wszelkie czynności obejmujące ocieplenie budynku przebiegają w sposób niezakłócony i efektywny.

System ociepleń nie tylko wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania budynku, lecz także chroni i konserwuje jego powierzchnie elewacyjne. Całość po zakończeniu robót znacząco poprawia estetykę budynku.

Powyższe informacje stanowią ogólne wytyczne dotyczące stosowania systemu ociepleń na styropianie KLEIB. Nie mogą one zastąpić fachowego przygotowania wykonawcy i nie zwalniają go od stosowania reguł sztuki budowlanej oraz zasad BHP. Zaleca się zapoznanie ze szczegółową instrukcją stosowania systemu.

Masz pytania? Chciałbyś skorzystać z naszej oferty? | SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!